Pushime verore 22 Korrik 2015

Shigjeta e busullës tregon JUG!

Pushime verore

vlor
Vlora, Radhima, Orikumi
Bregdeti jugor i vendit tonë është një ndër më të bukurit e Ballkanit. Qyteti i Vlorës laget nga deti Adriatik (deti Jon fillon fill pas gadishullit të Karaburunit) dhe ofron plazhe të mrekullueshme brenda qytetit dhe pranë tij: “Plazhi i ri dhe i vjetër”, “uji i ftohtë”, “Kalaja”, “Radhima”, “Orikumi”, e shumë të tjera.


Palasa

7935904744 cf5965ba67 b
Plazhi i Palasës ndodhet në faqen e malit të Çikës. Është plazhi i parë i bregut pasi kalon qafën e Llogarasë. Ka shtrirje mjaft të gjatë dhe shërben si vend pritjeje për sportistët që hidhen me parashutë që nga qafa e Llogarasë.


Dhërmiu

dhermi-beach-albania 2
Plazhi i Dhërmiut është nga më të bukurit e vendit tonë. Fashiti ndodhet në shpat mali buzë rrugës automobilistike. Në Dhërmi gjendet “Shpella e Piratëve” që është bërë e famshme nga libri i Petro Markos dhe më pas nga filmi me të njëjtin titull. Mendohet se në mesjetë piratët strehoheshin me anijet e tyre në këtë shpellë për t’u fshehur.


Himara

dimas-hotel-himare 16
Mendohet se në Himarë është një nga peizazhet më interesante, si dhe një port i vogël ku ankorohen varkat e peshkatarëve. Plazhet e Himarës janë me rërë, ndërsa ata përreth janë me gurë të vegjël.


Borshi

hqdefault 68

Fill pas plazhit të Qiparosë vjen plazhi i Borshit, që dallohet nga ujë i pastër dhe bukuri e veçantë natyrore. Ky është plazhi më i gjatë i krahinës. Nuk duhet të lini pa parë ujëvarën e këtij plazhi piktoresk.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor