Mirëqenie / 1 Tetor 2022, 19:40

9 gjërat befasuese që dentisti i kupton për ju sapo hapni gojën

9 gjërat befasuese që dentisti i kupton për ju sapo hapni

Vizita te dentisti nuk është gjëja më e këndshme në botë, por është e pashmangshme nëse duam të kemi një buzëqeshje të bukur dhe dhëmbë të shëndetshëm.Ne e dimë se një dentist mund ta kuptojë lehtësisht nëse ne kujdesemi mjaftueshëm për dhëmbët tanë, por ka gjëra të tjera që dentistët do t’i vënë re menjëherë, por mund të mos komentojnë nëse nuk shohin një arsye mjekësore për këtë.

Këto janë disa nga problemet që çdo dentist do t’i vërë re sapo të uleni në karrige dhe të hapni gojën:

Nuk i pastroni dhëmbët me fill

Zakonisht nuk i pastroni dhëmbët me fill, por nëse e bëni këtë përpara takimit të caktuar, dentisti juaj me siguri do ta kuptojë këtë. Nëse nuk përdorni fill çdo ditë, mishrat e dhëmbëve tuaj do të jenë të ndjeshëm dhe do të irritohen lehtësisht. Nëse vendosni të pastroni dhëmbët me fill para se të vizitoni dentistin, kjo do të irritojë më tej mishrat e dhëmbëve, të cilët do të fillojnë të rrjedhin gjak.

Jeni shtatzënë

Pothuajse 40 për qind e grave zhvillojnë gingivit (infeksion të mishrave të dhëmbëve) gjatë shtatzënisë, shpjegon dentisti Glen Stephenson për Prevention.Gingiviti shfaqet për shkak të një sasie të shtuar të hormonit progesteron, i cili lehtëson zhvillimin e baktereve që shkaktojnë dëmtimin e mishrave të dhëmbëve. Në zgavrën e gojës mund të shfaqet edhe një gungë e kuqe që zhduket vetvetiu pas shtatzënisë.

Kafshoni thonjtë

Edhe pa shikuar duart tuaja, dentistët mund ta kuptojnë se ju kafshoni thonjtë tuaj. Kafshimi i vazhdueshëm i thonjve shkakton shkurtimin e dhëmbëve dhe mund të çojë në një zhvendosje të kafshimit apo edhe dhimbje në nofull. 

Thithja e gishtit të madh nuk është ndalur në kohë

Nëse një foshnjë thith gishtin e madh, nuk do të ketë shumë pasoja për zhvillimin e nofullës, por nëse një fëmijë më i madh se shtatë vjeç e bën këtë, shanset janë të mëdha që dhëmbët të rriten në drejtimin e gabuar. Për fat të mirë, sot ka një sërë mënyrash për të drejtuar dhëmbë të tillë, por dentisti do ta kuptojë se ju keni qenë një nga këta fëmijë duke parë dhëmbët tuaja.

Vuani nga çrregullimi i të ngrënit

Mund të tingëllojë e çuditshme, por dentistët janë ndër njerëzit e parë që njohin çrregullimet e të ngrënit si bulimia. Acidi i stomakut do të gërryejë dhëmbët nga brenda dhe në atë anë do të zhvillohet më shumë karies. Bulimia nuk është shkaktari i vetëm i kariesit, por është më i zakonshmi.

Mungesë vitamine

Mungesa e disa vitaminave mund të shkaktojë sëmundje të mishrave të dhëmbëve, plagë të ndryshme që shërohen ngadalë dhe infeksione të mishit dhe kockave.. Mungesa e hekurit mund të vërehet edhe në zgavrën me gojës dhe mund të çojë në humbjen e palosjeve në qiellzë, e cila bëhet plotësisht e lëmuar.

Keni diabet

Çekuilibri dhe ndryshimet e papritura në nivelet e sheqerit në gjak shkaktojnë ndryshime të dukshme në mishrat e dhëmbëve. Ënjtja, gjakderdhja dhe ndjeshmëria e mishrave të dhëmbëve janë shenjë e diabetit dhe një simptomë tjetër është ndryshimi i konsistencës së pështymës.

Jeni nën stres të madh

Njerëzit të cilët janë nën shumë stres, shpesh fërkojnë dhëmbët e sipërm me dhëmbët e poshtëm gjatë gjumit, dhe kruajtja e dhëmbëve i shkurton dhe ndryshon formën e tyre. Kjo mund të shihet qartë në dhëmbët e njerëzve që po kalojnë një periudhë stresuese të jetës.

Pini shumë alkool

Tharja e zgavrës me gojë e shkaktuar nga konsumimi i tepërt i alkoolit mund të çojë në rritjen e formimit të kariesit. Bakteret në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve prodhojnë acid duke zbërthyer karbohidratet dhe nëse nuk ka pështymë për të larë dhe holluar acidin, ajo do të gërryejë lehtë dhëmbët.

Horoskop