Guide per shendetin 20 Shtator 2022

Nuk doni të harxhoni për shurup farmacie? Ja "lëngu magjik" që mund të përgatisni në shtëpi për kollën

Guide per shendetin

Nëse nuk mund të shkoni në farmaci ose jeni thjesht një mbështetës i mjekësisë natyrale, mund të bëni një “ilaç” të fuqishëm kundër kollës në shtëpi. Përbërësi kryesor është mjalti, një përbërës që është bërë i njohur për efektet e shumta të dobishme që nga kohërat e lashta.

Tekstura e tij qetëson fytin e irrituar dhe enzimat antibakteriale e bëjnë atë një ilaç natyral për kollën. Me disa përbërës më të fuqishëm të njohur për vetitë e tyre antibakteriale, mund të bëni një pije të fuqishme. Kujdes, nuk rekomandohet për fëmijët dhe të rriturit që kanë problem me disa nga përbërësit.

Përbërësit:

– mjaltë
– uthullë molle
– lëng limoni
– xhenxhefil
– erëza
– ujë

Ju mund të vendosni se sa nga çdo përbërës dëshironi të vendosni, gjysma e të gjithë masës duhet të jetë mjaltë. Përgatitja është e thjeshtë. Përziejini të gjithë përbërësit, përziejini mirë dhe shurupi është gati. Përdorni një lugë çaji çdo disa orë në rastin e një kolle më të fortë ose dy deri në tre në ditë në rastin e një kolle më të lehtë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor