Pjata kryesore 1 Gusht 2022

Tartë vegane me bazë orizi, kërpudhash dhe karotash

Pjata kryesore

Kjo pjatë u përgatit nga Luga e Argjendtë

Përbërësit: 200 g oriz, 1 karotë mesatare, 3-4 feta kërpudha porcini të thata ose 1 kërpudhe e prerë në feta, 1 presh, 2 thelbinj hudhra, 1 limon, 1 lugë çaji kurkuma, pak arrëmyshk, kripë, piper i zi dhe 4 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër.

Përgatitja: Zini karotat e prera në rrathë. Shtoni orizin në të njëjtin vend ku keni zier karotat. Kaurdisni/karamelizoni hudhrat, kërpudhat dhe preshët e prerë hollë në një tigan ku keni shtuar 3 lugë gjelle vaj ulliri. Aromatizojini me kurkumë, kripë, piper të zi dhe arrëmyshk. Lyjeni tavën me vaj ulliri (1 lugë gjelle) dhe në të shtoni pilafin e ziere. Sigurohuni ta shtypni mirë dhe krijoni një gropëz tē barazlarguar nga buzët (si një tartë). Shtoni harxhën e gatuar në tigan. Shtoni karotat dhe koprën e prerë hollë Spërkateni tavën me lëngun e limonit. Piqeni tavën në furrë temperaturë 200 g për 20 minuta.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor