Aktualitet 26 Korrik 2022

Vijon i nxehti afrikan në vendin tonë, në këto 4 qytete temperaturat do të arrijnë në 42 gradë

Aktualitet

Vala e të nxehtit nga Europa Perëndimore dhe fusha anticiklonike që ndodhen mbi pjesën më të madhe të kontinentit, janë shtrirë edhe mbi rajonin tonë duke bërë që moti të jetë i kthjellët dhe i nxehtë nga e hëna në të premte. Meteorologia Lajda Porja bën të ditur që edhe pse do të ketë temperatura ekstremisht të larta, vlerat maksimale pritet të jenë jo më shumë se 41-42 gradë Celsius.

Elbasani, Berati, Fieri dhe Lushnja do të jenë qytetet me temperaturat më të larta.

Problematike nga zonat malore do të jenë verilindja, Kukësi dhe Hasi ku rekordet pritet të thyen me 39 apo 40 gradë Celsius. Kurse, në juglindje temperaturat priten të arrijnë jo më shumë se 35 gradë Celsius.

Ndërkohë situata nga zjarret në vend vijon të jetë alarmante. Një zjarr masiv u përhap me shpejtësi në Ndërshen dhe Orosh të Mirditës duke rrezikuar edhe banesat. Në Kepin e Rodonit vazhdon prej 10 ditësh të jetë alarmante dhe zjarrfikësit në betejë me flakët. Mësohet se 20 forca zjarrëfikësish kanë mbërritur në vendin e ngjarjes për të shuar flakët e për të mos lejuar përhapjen e tyre.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor