Guide per shendetin 6 Janar 2022

17 mrekullitë e trumzës, bimës me gjethe të vogla por fuqi të mëdha

Guide per shendetin

Vetitë antiparazitare të trumzës dhe efektet e saj të dobishme janë të njohura dhe të shfrytëzuara  gjerësisht në mjekësinë popullore, veçanërisht kur bëhet fjalë për eliminimin e parazitëve.

Trumza është një bimë aromatike, që përdoret zakonisht për t'i dhënë shije dhe aromë ushqimeve. Megjithatë, jo të gjithë e dinë se është një medikament natyral për shumë probleme. Më e njohura është trumza e bardhë, nga e cila nxirret një vaj esencial.

Më poshtë do të lexoni për 17 vetitë e mrekullueshme të trumzës për trupin:

-Largon gazrat, falë vetive qetësuese

-Lehtëson kollën dhe gëlbazën.

-Me fuqinë antiseptike, kuron plagët

-Balancon pH e skalit të kokës dhe lufton zbokthin e dermatitin

-Lehtëson çrregullimet e kavitetit oral si gingiviti ose aftet

-Trajton infeksionet e Candida albicans dhe vaginitn.

-Lehtëson dhimbjet e shkaktuara nga reumatizma dhe artriti.

-Stimulon qarkullimin e gjakut.

-Parandalon plakjen e parakohshme të qelizave, pasi ka veti antioksiduese.

-Ndihmon gratë gjatë ciklit menstrual.

-Forcon sistemin imunitar, parandalon ftohjen e gripit.

-Lufton të gjitha llojet e infeksioneve urinare(uretrit, cistit, prostatit).

-Parandalon erën e keqe të gojës.

-Mbron shëndetin e dhëmbëve.

-Trajton diarrenë tek fëmijët.

-Largon mushkonjat dhe insektet e tjera.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor