Aktualitet 27 Nëntor 2021

Konfirmohet rasti i parë me mutacionin Omicron në Evropë dhe nuk ka ardhur nga Afrika e Jugut

Aktualitet


Mutacioni më i ri i Covid-19, Omicron, është konfirmuar në Afrikën e Jugut. Sipas informacioneve të para dyshohej që mund të ishte përhapur dhe në Hong Kong dhe Evropë.

Dyshimet janë konfirmuar dhe rasti i parë është zbuluar sot, në Belgjikë.Lajmin e konfirmoi Ministri i Shëndetësisë së vendit, Frank Vandenbroucke.

Ne kemi një rast që tani është konfirmuar nga ky variant”, tha ai. “Është dikush i ardhur nga jashtë, që ka rezultuar pozitiv në 22 nëntor, i cili nuk është vaksinuar.”

Kryevirologu i vendit, Mark Van Ranst, tha se varianti u zbulua te "një udhëtar që po kthehej nga Egjipti".

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor