Kujdesi per fytyren 18 Tetor 2021

3 mënyra për të shpëtuar nga fytyra e fryrë, mjekra e dyfishtë dhe sytë e enjtur

Kujdesi per fytyren

Nëse zgjoheni çdo mëngjes dhe shihni se fytyra juaj është e fryrë, është një sinjal që ju duhet të kujdeseni më shumë për trupin tuaj.

Përdorni krem me vitaminë K.

Vitamina K përdoret kryesisht për produktet mjekësore të kujdesit të lëkurës. Ndihmon në shërimin e lëkurës, lehtëson skuqjen dhe minimizon ënjtjen. Kjo është arsyeja pse shpesh mund të gjeni vitaminë K në kremrat për sytë.

Konsumoni kalium dhe natrium.

Veshkat tona mbajnë një ekuilibër midis natriumit, kaliumit dhe ujit në trup. Kur marrim shumë natrium, trupi përpiqet ta balancojë atë duke mbajtur ujin dhe fillojmë të dukemi të fryrë.

Ekspertët rekomandojnë larjen e fytyrës me ujë të ftohtë në lavamanin e banjës tuaj për të zvogëluar ënjtjen. Shmangni larjen e fytyrës me pjesën tjetër të trupit tuaj nën dush.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor