Kujdesi per fytyren 16 Shtator 2021

2 maska për aknet që mund t’i bëni në shtëpi; Kujdesuni për lëkurën me probleme

Kujdesi per fytyren

·         Maska me kos dhe mjaltë:

Përzieni 2 lugë çaji me mjaltë, dhe një lugë çaji me kos. Aplikojeni në fytyrë, duke pas kujdes linjën e flokut, zonën e nofullave dhe zonën me akne. Mbajeni për 10 minuta dhe me kujdes pastrojeni me një peshqir të lagur.

·         Maska me kanellë dhe mjaltë:

Miksoni 2 lugë çaji mjaltë, një lugë çaji vaj kokosi dhe ½ lugë çaji kanellë e bluar imët. Vendoseni në fytyrë. Kujdes zonën e syve pasi kanella mund të shkaktojë irritime. Mbajeni për 5-10 minuta dhe hiqeni me një peshqir të njomë. Mjalti dhe kanella, të  miksuar së bashku luftojnë aknet, për shkak të vetive anti-inflamatore, antioksidative dhe antibakteriale.

Shtoni disa pika vaj peme çaji  tek secila nga maskat e mësipërme. Vaji i pemës së çajit konsiderohet si një trajtues shumë i mirë i akneve.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor