Pjata kryesore 13 Shtator 2021

Bretkosa të skuqura me vezë

Pjata kryesore

Kjo recetë u përgatit nga Arti i Gatimit

E di që jo çdokush mund t'i pëlqejë, por nëse i gatuani në këtë mënyrë jam e sigurtë që do t'i provoni.

Përbërësit: 1 kg këmbë bretkosash, 2 vezë, 100 g miell, 100 ml qumësht, 1 limon, kripë, piper, uthull e bardhë, vaj ulliri dhe gjethe dafine.

Përgatitja: Bretkosave u konsumohen veç këmbët e prapme. I pastrojmë mirë bretkosat dhe i lajmë. I vendosim kofshët e bretkosave të marinohen në një tavë ku hedhim 2 lugë vaj ulliri, kripë, piper e 3 gjethe dafine. I mbulojmë me uthull dhe i lemë të marinohen për 2/3 orë. Më pas i shpëlajmë dhe i thajmë.
Kalojmë kofshët e bretkosave në miell. Në një enë rrahim vezët me miellin, qumështin ,kripë e piper. Kalojmë kofshët e bretkosave në masën e përgatitur dhe më pas i skuqim në vaj të nxehtë. I shërbejmë bretkosat të ngrohta. Ju bëftë mirë!

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor