Ëmbëlsira 10 Shtator 2021

Revani me miell misri

Ëmbëlsira

Kjo recetë u përgatit nga Elena’s Blog

Përbërësit: 3 kokrra vezë, 1 gotë sheqer, 1 gotë kos, 1 gotë vaj, 1 gotë miell misri, 1 gotë miell gruri, 1 pako fryrës për ëmbëlsira, pak vanilje dhe lëkurë limoni.

Për shërbetin:2 gota uji sheqer, 2 gota ujë, kanellë dhe feta limoni.

Përgatitja: Rrahim vezët me sheqerin dhe i shtojmë me rradhë vajin dhe kosin. Shtojmë miellin e mistri dhe në fund miellin e grurit me majanë. E trazojmë mirë me spatula dhe e hedhim në tavë të lyer me pak gjalp. E pjekim në 180 gradë për 40 minuta. Pasi ftohet i hedhim shërbetin e ngrohtë. Sipër mund ta dekoroni sipas dëshirës me kokos të grirë, fistikë, arra apo fletë bajame.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor