Pastrimi 8 Shtator 2021

Njollat e gjakut në veshje ose çarçafë mund të hiqen vetëm në 1 mënyrë shumë të thjeshtë

Pastrimi

Nuk ka asgjë më të keqe sesa të zgjohesh me njolla gjaku në çarçafët e tu. Pavarësisht nëse është koha e periodave ose keni gjakderdhje nga hunda ndërsa ishit duke fjetur, por të heqësh qafe ato njolla mund të jetë një detyrë e vështirë. Kështu që ne  ,mblodhëm këshillat e specialistëve!

Sipas Jessica Zinna, , gjaku është një përzierje komplekse e proteinave, lëndës qelizore, sheqerit dhe yndyrës. Si rezultat, kërkon një sërë përbërësish për heqjen e plotë. Ndryshe nga njollat ​​e tjera, doktoresha Zinna na nxit të mos e lajmë kurrë gjakun në ujë të ngrohtë ose të nxehtë, sepse kjo mund të "gatuajë" proteinat në gjak dhe të thellojë akoma më shumë njollën.

Çfarë ju nevojitet:

Detergjent i fortë i lëngshëm

Kovë

Ujë të ftohtë

Peshqir banje

Hapi 1: Hiqni tepricën. Filloni duke pastruar çdo gjak të tepërt nga sipërfaqja e çarçafëve me ujë të ftohtë për të holluar njollën.

Hapi 2: Duke përdorur një kovë plastike, krijoni një tretësirë ​​ duke përzier ½ dozë (përafërsisht 25 ml) detergjent të lëngshëm me ujë të ftohtë. Lëreni pjesën e njomur të çërçafit të thithë përzierjen deri në 30 minuta. Për t'u siguruar që pjesa e njollosur të mbetet plotësisht e zhytur, përdorni një peshqir për t'i shtuar peshë çarçafit nëse është e nevojshme.

Hapi 3: Futini çarçafët në lavatriçe, pa e shpëlarë detergjentin!

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor