Pjata kryesore 26 Gusht 2021

Burani verore në pak minuta nga Living

Pjata kryesore

Për 4-5 persona duhen:

500 g speca

500 g domate
4-5 lugë gjelle vaj
2 kokrra qepë
2 filxhanë kafeje oriz
kripë
piper
majdanoz
Përgatitja: Në një tenxhere me yndyrë kaurdisen qepët derisa zverdhen, shtohen specat e prerë në rripa, kaurdisen në zjarr të ngadaltë, pastaj hidhen domate të qëruara dhe të grira hollë, kaurdisen së bashku për 5-10 minuta.

Shtohet lëng mishi ose ujë, kripë e piper i zi dhe, pasi të ketë marrë valë, hidhet orizi i pastruar e i larë. Burania lihet të ziejë në zjarr të ngadaltë derisa të bëhet gati.

Gjatë ndarjes i hidhet majdanoz i grirë hollë.

Gjella duhet të jetë me trashësi mesatare.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor