Guide per shendetin 5 Gusht 2021

Disa truke të vogla që të bëni një dietë pa u mërzitur dhe pa kaluar në depresion nga pesha

Guide per shendetin

Plani juaj i dietës nuk duhet t'ju bëjë të ndiheni keq ose të sjellë emocione negative.

-Nuk duhet të ndiheni keq kur humbisni peshë. Gjëja më e mirë për të bërë është heqja dorë nga dieta të tilla ekstreme.

Hiqni qafe ato ndjenja negative, përqendrohuni në gjërat pozitive dhe mendoni për atë që keni arritur . Vazhdoni punën e mirë dhe mbani mend se është mirë ta prishni ndonjëherë dietën tuaj.

-Zgjidhni dieta të kontrolluara por jo super strikte

Nëse keni vendosur të filloni një dietë ose një plan ushqimor shumë të rreptë që ju bën të vuani fizikisht, përgatituni të përjetoni efekte anësore dhe probleme shëndetësore të tilla si ankthi, stresi dhe humbja e flokëve, trishtimi, nervozizmi, humbja e përqendrimit, dhe çrregullime në ngrënie.

Ideja më e mirë do të ishte që të konsultoheni me dietologun tuaj paraprakisht. Lërini profesionistin të krijojë një plan ushqimor të përshtatshëm sipas nevojave tuaja dhe aftësive të trupit tuaj.

-Mendja juaj luan rolin më të rëndësishëm në arritjen e çdo qëllimi që keni vendosur: me të vërtetë ju ndihmon të kapërceni frikën e dështimit.

Sa herë që ju pëlqen të anashkaloni palestrën ose të hani diçka "të ndaluar", përqendrohuni në qëllimet tuaja dhe përpiquni ta mbani mendjen tuaj aktive dhe të angazhuar. Argëtojeni, sepse nëse është e mërzitur do t’ju bëjë të ndiheni të uritur.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor