Keshilla bukurie 13 Korrik 2021

Nga aknet deri tek rrudhat e parakohshme, ja pse nuk duhet ta lani fytyrën kur bëni dush

Keshilla bukurie

Sado i përshtatshëm të jetë për të hequr tualetin ndërkohë që laheni, kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi për shëndetin e lëkurës suaj. Lëkura në fytyrën tuaj është shumë më e ndjeshme sesa lëkura në trupin tuaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dushe të ftohtë, është më mirë ta mbani fytyrën larg dushit.

Mund të përkeqësojë aknet në fytyrë: Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i nevojiten lëkurës tuaj për të qëndruar e shëndetshme dhe për tu dukur sa më mirë. Dhe nëse lëkura juaj është tharë tashmë, larja e fytyrës në dush mund ta përkeqësojë akoma më shumë. Vendosja e më shumë kremi hidratues për të lehtësuar ndjesinë e thatësisë është ideale.

Mund të ndikojë në tonalitetin e fytyrës tuaj: Larja e fytyrës në dush mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e kuqërremtë. Uji i nxehtë në dush bën që enët e gjakut në fytyrë të zgjerohen, gjë që mund të dëmtojë kapilarët e brishtë në faqet tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në rrjete kapilare të dukshme, ose rosacea, një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës.

Mund të ndikojë në rrudhat e parakohshme: Ju ndoshta keni vënë re se si gishtat tuaj mund të rrudhen pas një dushi të nxehtë të gjatë. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura juaj dhe dëmton shtresën mbrojtëse të lëkurës që ndihmon në bllokimin e lagështisë. E njëjta gjë ndodh dhe me lëkurën e fytyrës e cila mund të plaket më shpejt nëse ekspozohet rregullisht në ujë të nxehtë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor