Guide per shendetin 28 Maj 2021

Probleme me peshën, zorrët dhe mëlçinë; 3 ushqimet e shëndetshme që nëse i konsumoni shumë gaboni

Guide per shendetin

Termi "superushqim" u përdor për herë të parë për të promovuar banane në fillim të shekullit XX. Sot, fjala superushqim përdoret për të përshkruar çdo ushqim që ka shumë përfitime shëndetësore, veçanërisht ato që janë të pasura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori. Megjithëse ka shumë përparësi në konsumimin e superushqimeve, ngrënia e tepërt e tyre mund të jetë po aq e rrezikshme sa të hash ushqim jo të shëndetshëm.

-Brokoli mund të irritojë zorrët tuaja.

Një filxhan brokoli i papërpunuar përmban vetëm 31 kalori, 6 gram karbohidrate dhe 0.3 gram yndyrë. Është i pasur me fibra, proteina, vitaminë C, kalium dhe vitamina dhe minerale të tjera. Sidoqoftë, studimet kanë zbuluar se konsumimi i tepërt i brokolit dhe perimeve të tjera mund të shkaktojë acarim të zorrëve ose t'ju sjellë shumë gazra.

-Kanella mund t’ju helmojë gjakun:

Kanella konsiderohet si një superushqim për shkak të përmbajtjes së lartë antioksiduese dhe shumë vetive medicinale. E aftë të ulë nivelet e sheqerit në gjak, të zvogëlojë inflamacionin dhe të parandalojë sëmundjet e zemrës, erëza e famshme e kekut me mollë konsiderohet si një nga superushqimet kryesore në mesin e familjes së erëzave.

Pavarësisht nga të gjitha përfitimet e saj shëndetësore, sasia e kanellës që ne konsumojmë duhet të monitorohet në një lugë çaji në ditë për të rritur. Kërkimet kanë zbuluar se shumë kanellë mund të jetë toksike për shkak të kumarinës që përmban. Kumarina është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit me probleme të mëlçisë dhe mund të shkaktojë dëmtime të mëlçisë me marrje të tepërt.

- Avokado ka fituar popullaritet global si një superushqim në vitet e fundit për shkak të vetive të larta ushqyese. Një racion i vetëm avokado plotëson një të katërtën e kërkesës për një të rritur me vitaminë K, një të pestën e kërkesës sonë për folate dhe një të dhjetën e nevojave ditore të vitaminës E. Fryti yndyror është gjithashtu i pasur me omega-3 dhe fibra, por shumë avokado gjithashtu mund të çojë në inflamacion, fryrje të stomakut.

Për shkak të vetive të tyre yndyrore, avokadot nuk janë vetëm të dendura në lëndë ushqyese, por ato kanë një numër të lartë kalorish. Si çdo kalori tjetër, edhe shumë prej tyre mund të çojnë në shtim në peshë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor