Pjata kryesore 25 Maj 2021

Petë sfoliatë me krem pastiçerie dhe rrush të thatë

Pjata kryesore

Receta u përgatit nga Papare_thebeautyofsmallthings

PËRBËRËSIT: Petë sfoliatë, 500 ml qumësht, 2 vezë, 2 lugë miell plot, 100 g sheqer dhe vanilje dhe 100 g rrush i thatë i butë.

PËRGATITJA: Në tenxhere rrihni vezët me sheqerin, shtoni miellin dhe rriheni bëjeni telef derisa të bëhet një masë. Shtoni qumështin gjithmonë duke e rrahur, e zieni derisa të trashet masa. E vendosni në tas dhe e mbuloni me plastmas kuzhine. Lyeni petën sfoliatë me kremin deri 2-3 cm afër fundit, pjesën pa krem e lyeni me ujë dhe shtoni rrushin. E mblidhni role. Me ndihmën e një spango kuzhine i prisni 2-3 cm roletë. I vendosni në tavë edhe direkt në furrë me 200 gradë për 25 minuta.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare ???? Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings)

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor