Pjata kryesore 14 Maj 2021

Pispili me presh për një darkë ndryshe

Pjata kryesore

Receta u përgatit nga Papare_thebeautyofsmallthings

PËRBËRËSIT: 400 g miell misri, 250 ml ujë, Kripë, 4- 5 presh, 1 gotë qumësht, 2 vezë dh thërrime djathi.

PËRGATITJA: Preshin e ziej me qumështin, pasi ftohet i hedh vezët e rrahura edhe djathin e thërrmuar. Shtroj 2/3 e brumit në tavë të lyer me vaj, shtroj mbushjen dhe pjesën tjetër të brumit. E shtyp pak me duart e lagura me ujë, vaj dhe direkt në furrë të parangrohur me 180 gradë për 50 minuta. Shija fantastike, dhe nëse e shoqëroni me pak kos akoma më e mirë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare ???? Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings)

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor