Pjata kryesore 5 Maj 2021

Fokaçe me ullinj, domate qershi & rozmarinë

Pjata kryesore


Kjo eshte receta e pare per sot ???? se kam edhe nje recete te 2 per ta shoqeruar edhe pse kjo nuk ka nevoje per “shoqeri” ????
Perberesit qe ju duhen per 1 fokace:
700 gr @miell.tirana tipi 00 per pica kam perdorur une ☺️
450 ml uje ambienti
1 luge caji maja
1 luge caji kripe
1 luge kafe sheqer
1 filxhan kafe vaj ulliri
Lart mund ti vendosni cfare te deshironi; kjo qe une po postoj ka domate qershi, ullinj, rozmarine, kripe ☺️
Kjo eshte receta me e thjeshte dhe e shpejte e fokaces pasi ka disa menyre per ta bere (me brum meme, me biga etj. por kete here une e bera thjeshte dhe shpejt dhe del super jua siguroj ????
Fillojme: pergatisim brumin, vetem se kete here do e bejme pak ndryshe: fillimisht do pergatisim vetem brumin miell & uje, ndersa kripen, sheqerin, majane do ia hedhim pas 1 ore ☺️
Pas 1 ore do i bejme 1 palosje dhe e lejme te qendroje edhe per 2 ore.
Ne taven qe do e bejme hedhim 2 luge gjelle vaj ulliri, dhe hedhim brumin, i hedhim vaj ulliri siper she e hapim me gishta si ne video.
Vendosim siper rozmarinen, domate qershi, ullinj & pak kripe.
Furren e kemi ndezur per pare ne 250 grade!
E pjekim per 25 min ne 250 grade dhe me pas e ulim 200 grade per 20-25 min te tjera.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor