Femijet 12 Mars 2021

Tost ose sandwich; Nutricionistët sugjerojnë vetëm këto 5 lloje për fëmijët

Femijet

"Një sanduiç ofron disa përfitime ushqyese dhe ngopje në mënyrë që fëmijët të mos shpërqendrohen nga uria, ndërsa gjithashtu plotësojnë nevojat e tyre ushqyese. ", tha Kathryn Riner, një dietologe pediatrike dhe themeluese e Healthy Kids Nutrition, për HuffPost. "Më pëlqen të rekomandoj përfshirjen e një burimi të fibrave dietike, si dhe proteinave, të cilat mund t'i ndihmojnë fëmijët të ndjehen të kënaqur ndërsa nxisin të mësuarit, aktivitetin dhe rritjen e tyre."

Sipas Kathryn Reiner sainduiçët më të mirë që mund t’i përgatisni fëmijëve janë:

Sanduiç me ton dhe sallatë (ton, majonezë)

Sanduiç me  gjok pule

Sanduiç  me gjel deti të pjekur në furrë, djathë me feta

Sanduiç me gjalpë kikiriku dhe reçel

Sanduiç me djathë proshutë e tymosur

Këto toste janë të mira dhe si ushqim për në shkollë në mënyrë të tillë q ëkur të kthehen në shtëpi fëmijët të mund të shijojnë dhe hajnë drekën e përgatitur nga prindërit.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor