Showbiz 4 Mars 2021

Gjashtë traditat e trashëguara që princeshë Diana i zhduku përgjithmonë në familjen mbretërore

Showbiz

Me prejardhje nga një familje  aristorkate, Diana Spencer ishte figura perfekte e një princeshe. Ajo gjithmonë ja dilte të tërhiqte vëmendjen me vendimet që merrte dhe sjelljet e saj.

Falë saj, shumë rregulla në familjen mbretërore kanë ndryshuar, duke ua bërë edhe më të thjeshtë jetën pasarëdhëseve të familjes.

1. Zgjodhi vetë unazën e fejesës

Si rregull, unaza e fejesës për çiftet mbretërore porositen nga argjendari të famshme ose nga reliket e çmuara që familja i ruan brez pas brezi.  Princeshë Diana hoqi dorë nga kjo traditë dhe zgjodhi një nga unazat që i pëlqyen në katalog.


2. Ishte gruaja e parë në familjen mbretërore që lindi fëmijët në maternitet

Gratë e familjes mbretërore zakonisht lindnin në shtëpi ku kishin gjithë kushtët e nevojshme pët të pritur bebushin. Princeshë Diana ishte e para e cila vendosi t’i sillte në jetë të vegjëlit në spital, duke kthyer kështu një tjetër traditë. Falë saj, Kate Middleton bëri të njëjtën gjë me 3 fëmijët e saj.


3. I rriti fëmijët në mënyrën e  saj

Më herët, të kaloje shumë kohë me fëmijët nuk ishte e pranueshme për familjen mbretërore. Për shembull, kur princi Charles ishte 2 vjeç, atë e linin me gjyshërit e tij ndërkohë që prindërit udhëtonin jashtë. Princesha nuk ishte dakord me këto formalitete dhe i rriti djemtë me një tjetër frymë. Ajo ishte kundër ndarjeve të gjata. Harry dhe William kanë qenë gjithnjë bashkë me të në çdo udhëtim. Princeshë Diana luftoi shumë që fëmijët e saj të kishin një fëmijëri normale.


4. Lady Diana ishte shumë e afruar me njerëzit e thjeshtë

Emri i saj lidhet menjëherë me humanizmin dhe bamirësinë. Prandaj dhe njerëzit e quanin ndryshe, “Princeshë e Popullit”.  Të njëjtën rrugë, kanë ndjekur dhe princat e rinj, duke fituar dashurinë e të gjithëve.


5. S’kishte frikë të shfaqte ndjenjat e saj

E gjithë media e shkruar merrej me të. Paparacët e ndiqnin hap pas hapi dhe shkrepnin çdo hap të sajin. Pavarësisht kësaj, ajo ishte sërish e sinqertë me gazetarët. Pranonte çfarë nuk shkonte dhe rrëfente disa nga vështirësitë e martesës me princin Charles. Ndërsa tani, Meghan Markle bëri të njëjtën gjë. Nusja e re e familjes, nuk u kursye të ndante me të gjithë detaje nga historia e saj dhe Harry-it.


6. Eksperimentonte me look-un

Pavarësisht rregullave strikte, Diana ja dilte gjithnjë të dukej ndryshe, elegante dhe thjesht e bukur. Princesha nuk kishte frikë të eksperimentonte. Një herë përshembull, përdori një tiara për varëse.

Dukesha e re, po bën të njëjtën gjë. Meghan nuk e limiton veten në stilin e saj, që sigurisht është chic dhe elegant, por shumë ndryshe nga ç’jemi mësuar t’i shohim princeshat tipike.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor