Aktualitet 2 Mars 2021

Rakacolli tregon kriteret për një rimbyllje të dytë

Aktualitet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e pyetur 'në News 24' në lidhje me skenarin e shtimit të masave anti-COVID, ka thënë se kjo do të varet nga numri i infeksioneve javë pas jave dhe se fjalën e fundit në lidhje me vendimarrjen e duhur do ta thonë eskpertët e epidemilologjisë.

“Masat merren në bazë të numrave të rasteve dhe vdekjeve. Masat merren në përputhje me shkencën epideologjike. Shumë dalin në TV dhe shprehen sikur të jenë ekspertë të epidemiologjisë, janë ekspertë epidemiologë që e bëjnë. Numër tjetër është edhe mesatarja e rasteve javore, numri i të shtruarve, edhe hetimi epidemiologjik.”- është shprehur Rakacolli. 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor