Pjata kryesore 15 Shkurt 2021

Mish viçi në furrë sipas Nertila Koka; Receta që do t’ju bëjë të “lëpini gishtat”

Pjata kryesore

Mishi viçit në furrë piqet me zjarr të avashtë(150grade) deri sa mishi të ndahet lehtë nga kocka. Do të ishte mirë që mishi të ketë kockë sepse shija ndryshon. Nqs  nuk doni të perdorni verë, mund ta zëvëndësoni me uthull, 1-2 luge gjelle do ju mjaftoje. Shija nuk eshte e njejte por mbetet e shijshme:)

Receta:

150°C , 3-4ore (varet nga furra dhe mishi)

1 kg mish viçi

1 qepë

4 thelpinj hudhër

1/2 spec i kuq

1/2 spec i verdhë ]

1/2 presh

1 selino

2 karrota

2 pastinak

1 lugë gjelle pure speci

200 ml vere e kuqe (1 gote)

2 gjethe dafine

trumz nje tufez e vogël (e lidhur me spango kuzhine) 1

kungull i vogël

 1 qepë e njome

majdanoz kripe, piper i zi dhe i kuq sipas deshires dhe ujë deri sa të mbuloj mishin

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor