Pjata kryesore 31 Janar 2021

Patëllxhane në 3 mënyra; Receta nga Nertila Koka

Pjata kryesore

Mënyra e parë: 200grade, 30min

2 patëllxhane

1 domate

1 thelpi hudhër

30g djathë të bardhë

 2 lugë gjellë majdanoz

vaj ulliri,

uthull

kripe e piper

 

Patëllxhan pure 200grade ,40-45min

2 patëllxhane

1 thelp hudheër

vaj ulliri,

uthull kripë,

 piper,

rigon

 

Patëllxhane me peksimadhe dhe erëza 200gradë, 30-35min

2 patëllxhane

1 vezë

50 g peksimadhe( bukë e fortë e grirë imët)

1/4 lugë kafeje rigon

1/4 luge kafeje rozmarinë

1/4 lugë kafeje trumzë kripë,

piper 2-3 lugë gjelle

vaj ulliri për t’i lyer pak poshtë e lartë para se i fusim ne furrë

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor