Pjata kryesore 10 Janar 2021

Pispili me kungull të verdhë

Pjata kryesore

Nga Linda Fishta

Përbërësit:

700 g kungull i verdhë i grirë në rende
2 vezë
100-120 g Kos
100 g Kaçkavall i grirë në rende
2-3 qep te njoma te grire imët
Miell misri i bluar ashpër, aq sa të kemi brumë te qullët
2 lugë vaj ulliri
kripë e piper sipas nevojës
1 lugë gjelle gjalpe per t’ja hedhur siper

Përgatitja:
I perziejme te gjitha ne një tas, e shtrojme ne tave me letër furre në shtrese te hollë, shperndajmë copa gjalpi sipër dhe e pjekim në furre me 200 grade sa të marrë ngjyrë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor