Pjata kryesore 5 Janar 2021

Buke misri nga Nertila Koka, receta e thjeshtë për t'u bërë në shtëpi

Pjata kryesore

E dimë që jeni të mbingopur nga festat dhe ndoshta doni të hani vetëm supa detox, por vështirë t'i rezistoni bukës së misrit, apo jo? Sot kemi vendosur ta bëjmë vetë në shtëpi, duke ndjekur recetën e Nërtila Kokës.

PËRBËRËSIT: 175 g miell të bardhë, 175 g miell misri, 1 luge kafe kripë,  1 lugë kafe sodë buke( baking powder), 1/2 lugë kafe bikarbonat (baking soda), 200-210 ml kos, 50-60 g gjalpë, 3-4 lugë gjellë vaj ulliri, 2 vezë, 150 g djathë të bardhë, 1 kungull i vogël dhe 50 g presh.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor