Pjata kryesore 28 Dhjetor 2020

Kofshë gjeli me mandarina të karamelizuara

Pjata kryesore

NGA: MIRELA ANDONI

FOTOGRAFIA: ARMAND HABAZAJ

 

PËRBËRËSIT:

1.1 kg mish gjeli

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepujkë e prerë hollë

4 thelpinj hudhre të shtypura

2 thelpinj hudhre të plotë

100 g thërrime buke

1 lugë gjelle fara kopre, të

pjekura dhe të shtypura

lëkura e ½ limoni

60 g erëza të freskëta

18 feta pançetë

— — —

PËRBËRËSIT PËR KARAMELIZIMIN E MANDARINAVE:

20 g gjalpë

2 lugë gjelle sheqer kaf

4 mandarina të vogla, të ndara

në gjysmë

1 lugë gjelle uthull balsamike

— — —

`PËRGATITJA:

Në nxehtësi mesatare ngrohim 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe skuqim qepujkat për 2 minuta. Shtojmë aty hudhrat dhe i lëmë të skuqen edhe për 1 minutë. Pasi ta heqim nga zjarri, e përziejmë me thërrimet e bukës, farat e koprës, lëkurën e limonit, erëzat e freskëta të prera, dhe e lëmë të ftohet. Më pas, ngrohim furrën në temperaturën 190 gradë. Rrahim filetën derisa

të arrijë 1 cm trashësi, hedhim mbushjen mbi të, e mbledhim role dhe e mbulojmë të gjithën me pançetat. E lidhim mishin me spango kuzhine, e vendosim në një tavë, e mbulojmë me

letër alumini dhe e pjekim për 45 minuta në temperaturën 160 gradë. Pas kësaj kohe, heqim

letrën e aluminit, vendosim hudhrat e plota rreth mishit dhe e spërkasim me erëzat e tjera. Pastaj spërkasim vajin e mbetur dhe piper e vazhdojmë pjekjen, pa e mbuluar mishin, për 30 minuta, derisa pancetta të jetë thekërruar dhe mishi të zbutet. Pasi të ketë përfunduar, e vendosim në pjatën ku do ta shërbejmë dhe i heqim spangon. Për të karamelizuar mandarinat, si fillim shkrijmë gjalpin dhe sheqerin në një tigan, në nxehtësi të ulët.

Shtojmë aty mandarinat të prera në feta dhe i lëmë të gatuhen për rreth 4-5 minuta.

Shtojmë uthullën dhe rrisim nxehtësinë, që t’i gatuajmë edhe për 3 minuta, derisa të karamelizohen mirë. Në fund, i vendosim te roleja dhe e shërbejmë.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor