Pjata kryesore 8 Nëntor 2020

Do të lëpini gishtat në fund, ja si të bëni një kimë me vezë të përsosur

Pjata kryesore

Si çdo gatim tjetër, edhe kima ka sekretet e saj. Së pari duhet ta lini që të gatuhet në zjarr të ngadaltë dhe të vendosni gjithë përbërësit dhe erëzat që i japin shije. Veza duhet të hidhet vetëm në fund të gatimit në mënyrë që të mos thahet e të bëhet e pangrënëshme.

Përbërësit për 4 persona: 1 qepë e kuqe e madhe, 200 gr mish të grirë viçi, 4 vezë, 100 gr mish të grirë derri/gici, 1 karotë, 1 degë selino, 2-3 domate të pjekura mirë (domate konservë), 3-4 thelpinj hudhër, pak qumësht (gjysmë filxhani), vaj ulliri, kripë, piper, majdanoz (erëza të tjera që pëlqeni).

Përgatitja: Pastroni dhe grini imët qepën, karotën dhe selinonë. Skuqini bashkë në një tigan të mëadh dhe më pas shtoni dy llojet e mishrave. Kaurdisni për disa minuta deri sat a shihni që jaën zbutur. Shtoni domatet e prera në kubikë, hudhrën dhe rregulloni shijen me kripë e piper. Shtoni qumshtin dhe lëreni të ziejë për disa minuta me kapak. Në fund hidhni vezët, mbylleni sobën dhe lëreni tiganin me kapak. Shtoni në fund pak vaj ulliri.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor