Orakulli i kuzhinës 30 Tetor 2020

Mumje me Kremvice, kek me kungull, biskota merimangë dhe shumë receta të tjera, për një Halloween të frikshëm

Orakulli i kuzhinës

Mumje me Kremvice

Përbërësit:1 brum sfoliat ± kremvice te holla te vogla ± piper kokerr

Përgatitja: brumin sfoliat e presim ne rrypa te holle 1 cm. Me kokrrat e piperit krijojme syte. Veshim kremvicet me rrypat e brumit sfoliat dhe i pjekim me pas per 10-15 minuta ne furre te ngrohur me pare me 180°.

Kek me kungull të verdhë për Halloween

Përbërësit për tavë me diametër 28cm:

280g miell ± 250g sheqer ± 1 luge kafeje sode buke

± 1 luge kafeje sode per embelsira ± 5g kanelle

pluhur ± 1 karafil te shtypur mire ± 2 veze ± 60g

kos i bardhe ± 1 luge gjelle leng limoni ± 90g gjalpe i

tretur i ftohte ± 450g kungull i verdhe i grire ne rende

± 50g arra te grira ± pak arre moskat, pak kripe

Ndërkohë përgatisim kremin

250g sheqer pluhur ± 1+1/2 te bardha veze ± 1 bustine vanilje ± ngjyrues ushqimor portokalli ± leng limoni 1/3 ± karamele dhe karafila Ne nje tas rrahim me rrahesin elektrik sheqerin,

te bardhat e vezeve, pak leng limoni dhe ngjyrues ushqimor. I rrahim derisa te kemi nje krem

homogjen. Zbukurojme kekun me krem, kur keku te jete plotesisht i ftohte, vendosim siper karamele dhe karafila. E leme kekun te lyer me kremin qe te ngrije dhe me pas e sherbejme.

Përgatitja:

Ndezim furren me 200°. Lyejme me gjalpe dhe miell nje tave per

plumcake. Ne nje tas perziejme: miellin, kanellen, arren moskat, karafilin,

sheqerin, kripen, soden e bukes dhe soden per embelsira. Ne nje tas tjeter perziejme me rrahesen e vezeve me dore: vezet me kosin, lengun e limonit, gjalpin. Me pas do te shtojme kungullin. Kete perzierje e shtojme te tasi ku kemi miellin. I perziejme me kujdes me luge druri, shtojme arrat dhe i perziejme akoma. Hedhim brumin ne tave dhe e pjekim ne furre per afro 50 minuta. Bejme proven me kruajtesen e dhembeve e cila duhet te dale e paster. E leme te ftohet.

Biskota Merimangë

Përbërësit:

Biskota “oreo” ± karamele

“likuricija”, si rrota ± karamele

“smarties” ± 10g cokollate e zeze

Përgatitja

Shkrijme cokollaten ne banjemari. Lyejme karamelet me pak cokollate dhe i ngjisim si sy mbi cdo biskote, ndersa me karamelet, bejme kembet te cilat i lyejme gjithashtu me cokollate dhe i ngjisim te biskotat.

Sy për halloween

Përbërësit: Karota të freskëta bio ± Djathë i freskët Philadelphia ± Ullinj të zi pa bërthamë

Përgatitja: Karrotat të lara dhe të thara i ndajmë në rrota të trasha 2-3 cm. Vëmë mbi secilën prej tyre pak djathë të bardhë duke i dhënë me dorë formë të rrumbullakët dhe së fundi një rrotë të hollë ulliri.

nga Gentian Minga | Fotografia: Armand Habazaj

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor