Pjata kryesore 23 Tetor 2020

Jo vetëm imam bajalldi, ja si të bëni kotoleta patëllxhani

Pjata kryesore

Përbërësit: 2 patëllxhanë, 1 vezë, 1 kupë bukë e grirë, 2 lugë djathë Parmigiano, kripë dhe piper.

Salca shoqëruese: kos i trashë, 1 lugë kafe me mustardë, hudhër, majdanoz, kripë, piper dhe vaj ulliri.

PËRGATITJA: Presim patëllxhanat në feta, te buka e grirë shtojmë kripë, piper dhe Parmigiano. Rrahim vezën dhe lyejmë patëllxhanët, pastaj i kalojmë te buka e grirë. E përsërisim dy herë që të krijohet një shtresë e mirë. I skuqim në vaj të nxehur për disa minuta sa të marrin ngjyrë ose mund ti pjekim në furrë. Ndërkohë që skuqen ose piqen patëllxhanët bashkojmë kosin me erëzat dhe krijojmë një masë. I shërbejmë së bashku.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor