Pjata kryesore 15 Tetor 2020

Makarona me sallam pikant

Pjata kryesore

PËRBËRËSIT: makarona, sallam pikant, kaperi, domate të thata, ullinj, djathë, pomodorini, vaj ulliri, hudhër, kripë, piper dhe borzilok.

PËRGATITJA: Ziejmë makaronat në ujë me kripë, ndërkohë në tigan kaurdisim vaj ulliri me hudhër, shtojmë sallamin pikant, kaperi, domatet e thata dhe ullinjtë. Sapo të zbuten shtojmë domatet e prera në mes dhe e ziejmë edhe dy-tre minuta. Shtojmë ujë nga makaronat, borzilok dhe pastaj makaronat, i lëmë edhe pak në temperaturë mesatare sa të bashkohen të gjitha shijet. Në fund i shtojmë djathë sipas dëshirës.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor