Aktualitet 24 Shtator 2020

11 tërmete nga të cilët njëri 4.5 i shkallës RIhter, ja çfarë thuhet për lëkundjet e shumta

Aktualitet

11 tërmete janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, ku më i forti ishte ai me magnitudë 4.5 i shkallës rihter në Elbasan. Sipas IGJEUM, këto lëkundje janë regjistruar në orën 23:25 minuta  të datës 23 shtator me epiqendër 6 km larg nga Cerriku.

Më pas po në Cërrik dhe Belsh janë ndjerë sërish lëkundje që variojnë me magnitudë nga 2.5 dhe 3.2. Tërmeti i fundit është regjistruar në orën 05:18 të mëngjesit të sotëm me epiqendër 6 km nga Belshi dhe me një thellësi 9 km.

Lëkundje të tjera janë regjistruar edhe në Durrës. 1 vit më parë, më 26 nëntor 2019, Shqipëria u godit nga një tërmet me magnitudë 6.4. Tërmeti i 26 nëntorit preku kryesisht Durrësin dhe Thumanën, ku humbën jetën 51 persona.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor