Ëmbëlsira 19 Shtator 2020

Kek i shijshëm me kumbulla

Ëmbëlsira

Nëse ju kanë mbetur pak kumbulla në frigorifer, mos i hani, ose më saktë hajini por në kekun e mëposhtëm. Dhe duke qenë se e shtuna na bën bashkë në tryezë pas impenjimeve në punë apo shkollë, kjo është receta ideale për drekën e sotme.

PËRBËRËSIT: 3 vezë, 175 g sheqer, 175 g gjalpë, 175 g miell, 500 g kumbulla, 50 g çokollatë, 50 g lajthi ,1 fryrës keku me vanilje dhe pak kripë.

PËRGATITJA: Pastrojmë kumbullat dhe i ndajmë në copa. Rrahim vezët me sheqerin derisa të dyfishohet masa, shtojmë gjalpin e tretur, miellin, fryrësin me vanilje dhe i përziejmë mirë. Shtojmë çokollatën, lajthitë dhe kumbullat. Shtrojmë brumin në tavën e lyer me gjalpë dhe e pjekim në furrë të para ngrohur për 50 minuta me 180 gradë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor