Shtatzania 10 Gusht 2020

Ju janë shfaqur strijat pas shtatzënisë? 5 hapat që duhet të ndiqni për t'i eliminuar

Shtatzania

Strijat mund të shfaqen kudo: në stomak, vithe, kofshë, pulpë , krah dhe gjoks dhe janë një ndër problemet estetike më të përhapura tek gratë. Por, e dini që parandalimi dhe eleminimi i tyre është i mundur? Living ndan për ju 5 hapat për ta realizuar këtë gjë:
1.Pini sa më shumë ujë: Është e rëndësishme që të jeni vazhdimisht të hidratuar, pasi kjo gjë e ndihmon lëkurën të qëndrojë sa më e butë dhe elastike. 

2.Pasuroni regjimin tuaj ushqimor me sa më shumë vitaminë A: Vezët, karotat, nënproduktet e qumështit, peshku, brokoli, mëlçia e viçt etj janë burimet kryesore të kësaj vitamine.  

3.Trajtoni strijat me vaj kastori: Prej disa vitesh industria e produkteve kozmetike po i jep gjithmonë e më shumë rëndësi përdorimit të vajrave bimorë. Vaji i kastorit ka në përmbajtjen e tij acid rinicoleik, i cili lufton çarjet e lëkurës.

4.Eksfoljimi: Një tjetër hap i rëndësishëm në trajtimin e strijave është eksfoljimi i vazhueshëm i lëkurës. Ky proces është shumë i rëndësishëm pasi ndihmon në eleminimin e qelizave të vdekura, si dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në atë pjesë të trupit ku keni më shumë strija.

5.Maskë me të bardhë vezësh: E bardha e vezës jo vetëm që është e shëndetshme, por përmban sasi të larta fitoelementësh, proteinash dhe kolagjeni, të cilët ndihmojnë në rigjenerimin dhe elasticitetin e lëkurës. Merrni 2-3 të bardha vezësh dhe kalojini për 1-2 minuta në frulator. Më pas bashkojini me 1 lugë gjelle vaj kokosi të ngrirë dhe masazhoni zonën ku keni strija dhe gjithfarë shenjash të mbetura në lëkurë. Nëse doni rezultat sa më efektiv, përsërisni këtë veprim 2 herë në ditë. Në fund lahuni me ujë të ftohtë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor