Pjata kryesore 27 Qershor 2020

Qiqra jo n’hell, por me perime

Pjata kryesore

Jeni gati për një pjatë plot fibra, proteina e shije shtëpie? Shihni videorecetën më poshtë:

Përbërësit:

500 g qiqra

1 degë selino

1 karotë

1 qepë

Pancete

20 ml Vaj ulliri

hudhër

Kripë

Rozmarinë Në tigan kaurdisim me vaj ulliri panceten derisa te behet kërce, shtojmë qepën, selino dhe karotën e copëtuar, e rregullojmë shijen me kripë dhe piper. Shtojmë rozmarinën dhe qiqrat e ziera më parë, shtojmë lëng perimesh dhe e ziejmë 30 minuta. Një pjesë të gjellës e kalojmë në blender dhe e bluajmë që masa të bëhet më kremoze.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor