Kujdesi per trupin 18 Qershor 2020

"Harrojeni" celulitin këtë verë, ky trajtim 100% natyral do të bëjë mrekulli për trupin tuaj

Kujdesi per trupin

Celuliti i njohur ndryshe edhe si lëkura e portokallit është një ind dhjamor që shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Ai shfaqet që në pubertet, por stimulohet edhe nga shkaqe të tjera. Shtatzënia, çrregullimet hormonale, luhatjet në peshë dhe keqfunksionimet e sistemit limfatik janë disa prej arsyeve që çojnë në shfaqjen e celulitit.  Në artikullin e sotëm Living ju propozon një recetë natyrale që ndihmon në tonifikimin e lëkurës dhe eleminimin e celulilit, bëhet fjalë për përzierjen e rozmarinës dhe alkoolit.

Përbërësit e nevojshëm: 1 degë rozmarinë e freskët (gjethe dhe lule),
alkool (mund të përdorni edhe raki) dhe 1 kavanoz qelqi.

Merrni degën e rozmarinës, ndajeni në disa pjesë të vogla dhe hidheni në një enë qelqi. Shtoni alkoolin derisa të mbulohet bima. Mbylleni mirë dhe lijeni për 15 ditë në vend të errët. Pas kësaj periudhe, aplikojeni përzierjen në zonat e prekura nga celuliti para se të flini dhe rezultatet do të jenë mbreslënëse.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor