Pijet 17 Qershor 2020

Përfitoni nga koha e qershive për të bërë një super liker; Pas vakteve do të ishte ideale një gotë

Pijet

I shijshëm dhe aromatik. I shkëlqyer si një digestiv ose freskues pas vakteve. Likeri me qershi është shumë i thjeshtë për t'u përgatitur në shtëpi, duke ndjekur disa hapa të thjeshtë. Le të shohim së bashku hap pas hapi si të përgatisim një liker të shkëlqyer me qershi:

Përbërësit:

-1 kg qershi pa bërthama

-750 gr sheqer

-750 ml alkool 95 gradë

-750 ml ujë

-Një shkop vaniljeje

1. Qershitë të cilat i keni larë, u keni hequr bërthamën, vendosini në një peshqir të thahen

2. Përgatisni shurupin: hidhni në një tenxhere ujin, sheqerin, shkopin e vaniljes. Vendoseni në zjarr dhe vëreni të ziejë. Përziejeni mirë në mënyrë që sheqeri të shkrijë krejtësisht, më pas fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet.

3. Hidhni qershitë në një vazo të madhe, më pas shtoni alkoolin dhe shurupin derisa të mbulohen qershitë.

4. Mbyllni vazon dhe ruajeni në një vend të ngrohtë për dy muaj. Tundeni vazon të paktën njëherë në ditë.

5. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, kullojeni likerin me ndihmën e një garze ose të një site të imët. Transferojeni në një shishe dhe lëreni të pushojë të paktën një muaj para se ta servirni.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor