Aktualitet 2 Qershor 2020

Pritet një valë e dytë e Koronavirusit, Manastirliu dhe kryeministri inagurojnë spitalin "Covid 4"

Aktualitet

Është folur për një valë të dytë të pandemisë Covid 19 dhe çdo vend është i përgatitur aq sa munden për këtë pandemi që izoloi të gjithë botën në të njëjtën kohë. Për këtë arsye Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, dhe kryeministri Edi Rama inauguruan sot spitalin COVID 4.

“Do përdoret si një spital kavalishencë. Kapaciteti i këtij spitali është 100 shtretër, 50 me oksigjen, përfshirë terapinë intensive. Ka dalë një strukturë që rrit kapacitet tona të spitaleve, Kemi planifikuar në skenarët tanë në total 400 shtretër. Kemi COVID!, COVID2 dhe COVID3, shtohet dhe COVID4 nëse fluksi do të jetë i madh, dihet që një valë e dytë mund të jetë probabël dhe duhet të përgatitemi”, u shpreh Manastirliu.

Shpresojmë që mos të duhet të përballemi me një valë të dytë por gjithsesi masat janë duke u marrë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor