Pijet 6 Prill 2020

Qumësht i artë për një mbrëmje të qetë e gjumë të mirë

Pijet

Është një pije me shumë cilësi, e njohur që nga kohët e lashta. Përgatitet me qumësht të skremuar ose bimor dhe vaj vajamesh. Vetitë e shafranit të Indisë i japin vlera të shtuara dhe nëse pihet rregullisht është një pije shumë e shëndetshme për mirëqenien e organzimit. Pa harruar që shafrani përmban veti antiviralet dhe antibakteriale që parandalojnë ftohjen de virozat e stinës.

Përbërësit (për pastën me shafran)

-Gjysmë filxhani shafran Indie pluhur

-Gjysmë filxhani ujë

Përbërësit (për qumështin e artë)

-1 lugë gjelle pastë shafrani

-Një filxhan qumësht i skremuar ose bimor

-Një lugë kafeje vaj bajamesh të ëmbla

-Mjaltë për ta ëmbëlsuar

Përgatitja:

Filloni me përgatitjen e pastës së shafranit duke zier në një tenxhere të vogël ujin bashkë me shafranin; përziejini që të mos krijohen kokrriza.

Pasta duhet të jetë kremoze, por jo shumë e trashë. Sapo të jetë gati transferojeni në një kavanoz qelqi dhe mund ta ruani ne frigorifer për jo më pak se një muaj.

Për të përgatitur qumështin e artë zieni për një minut qumështin me një lugë pastë shafrani.

Hiqeni nga zjarri, hidheni në një filxhan, shtoni vajin e bajameve dhe mjaltin.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor