Pjata kryesore 25 Mars 2020

Sot do të gatuajmë një recetë tradicionale shqiptare: Cervish me pulë

Pjata kryesore

Nga:Papare

Fotografi: Mirela Andoni

Përbërësit


1 pulë
200 g miell misri
100 g gjalpë
50 ml vaj ulliri
50 g arra
1 tufë hudhra të njoma
Spec i kuq pluhur

Përgatitja:
Kripë Arrat i shpëlajmë me ujë të nxehtë disa herë dhe më pas i ziejmë dy minuta. I pastrojmë lëkurat dhe i copëtojmë.
hudhrat e njoma i ndajmë në dy pjesë, bishtat dhe kokat. Kokat i presim në copa të imta. Bishtat do i përdorim për lëngun e mishit. Pulën e presim në copa. Pjesën e kurrizit e përdorim për të bërë lëngun.
Në tenxhere kaurdisim pjesët e kurrizit derisa të marrin ngjyrë, shtojmë kripë dhe spec të kuq pluhur. Shtojmë ujë të ftohtë dhe bishtat e hudhrave të njoma. Pastrojmë me lugë shkumën që formohet lart gjatë zierjes për 1 orë me temperaturë mesatare. Më pas e kullojmë, lëngun e përftuar do e përdorim për çervishin.
Copat e pulës i kaurdisim në gjalpë dhe vaj derisa të marrin ngjyrë, i vendosim në pjatë dhe i marinojmë me kripë dhe spec pluhur. Po te i njëjti tigan kaurdisim miellin e misrit pasi kemi shtuar edhe pak gjalpë derisa të marri ngjyrë.
Në tenxheren e lëngut shtojmë miellin e skuqur dhe e vendosim të ziejë dhe të trashet duke e përzier gjithmonë për gati 20 minuta. Më pas e shtrojmë në tavë, shtojmë arrat e grira, hudhrat e copëtuara dhe vendosim copat e pulës. E përziejmë dhe e vendosim në furrë të nxehtë të piqet për 45 minuta me 180 gradë derisa yndyra të dali lart.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor