Kujdesi per trupin 28 Shkurt 2020

Parandaloni dhe trajtoni aknet në të pasmet me mënyrën më të shpejtë dhe të lehtë

Kujdesi per trupin

Aknet e fytyrës janë një nga problemet më të mëdha të jetës sidomos kur jeni adoleshentë. Tani imagjinoni se sa më e bezdisshme është kur zhvilloni puçrra të tilla në të gjithë trupin tuaj, përfshirë këtu dhe të pasmet tuaja! Këto akne mund të mjekohen dhe parandalohen me disa këshilla dhe truket. Nuk ka nevojë për panik, dermatologu Dr. Deanne Robinson ka të gjitha përgjigjet:

Këto puçrra  që dalin në të pasmet tuaja janë një gjendje e zakonshme e lëkurës me emrin e vet mjekësor të quajtur folikulit. Duken shumë të ngjashme me puçrrat e rregullta që shfaqen në fytyrën ose gjoksin tuaj, por është një gjendje krejtësisht e ndryshme. Folliculitis është "një inflamacion i gjëndrës së flokëve të shkaktuar nga një infeksion i kërpudhave ose bakterieve (më së shpeshti bakteriet Staphylococcus aureus) ose acarim," shpjegon Dr. Robinson.

Është e lehtë për të parë këto gunga, pasi ato shfaqen si gunga të cekëta në sipërfaqen e lëkurës, të cilat mund të shfaqen si një gungë e vetme ose një tufë. "Ata mund të sjellin kruarje, dhe nëse bakteret përhapet, mund të formojnë një infeksion më të thellë dhe të dhimbshëm," shton ai.

Si mund t’i parandalojmë?

Dr Robinson sugjeron ta mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të thatë sa të keni mundësi. "Ndryshoni sa më shpejt rrobat e lagura dhe lani trupin", thotë ai. Sigurisht, përdorimi i larjes së duhur të trupit mund të ndihmojë në mbajtjen e zonës të pastër. Gjithashtu përdorimi i shpeshtë i pudrës është i mirë dhe soda e bukës.

Çfarë duhet të keni kujdes:

Kurrë mos i ngacmoni këto puçrra . Gjithashtu përdorimi i skrabit mund të përkeqësojë gjendjen. Asnjëherë, sepse mund të shkaktojë përhapjen e baktereve, si dhe inflamacion dhe acarim të mëtejshëm si dhe dhembje afatgjatë."

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor