Guide per shendetin 20 Shkurt 2020

6 ushqime që ju bëjnë të zgjoheni me sy të fryrë; ja efektet e tyre në trupin tuaj

Guide per shendetin

Ju keni fjetur mirë, por ende zgjoheni në mëngjes me sy të fryrë dhe të nxira poshtë syve? Epo, përveç mungesës së gjumit, ushqimi që hani dhe shijoni gjithashtu mund të jetë fajtori.

Ushqimi i konservuar si pula dhe fasulet e zeza kanë shumë natrium në to i cili përdoret për procesin e konservimit. Kjo mund të çojë në shumë çështje shëndetësore dhe sytë e fryrë janë vetëm një prej tyre. Prandaj, para se të hani ose gatuani ato, shpëlajini ato tërësisht për të hequr natriumin e tepërt.

Domatet përmbajnë solaninë. Solanina dihet se shkakton inflamacion dhe fryrje. Kështu që nëse rregullisht keni sy të fryrë, provoni të hiqni domatet nga menuja juaj. Nëse sytë tuaj të fryrë zhduken, ju keni identifikuar fajtorin.

Nëse jeni alergjik ndaj grurit, elbit ose thekrës, ose jeni intolerant ndaj glutenit, ngrënia e ndonjë gjëje të bërë nga këto  mund të shkaktojë fryrje. Në këto raste do të duhet t’i thoni lamtumirë produkteve me bazë gruri dhe të gjeni alternativa të tjera.

Sheqeri është një nga ushqimet më inflamatore të imagjinueshme. Shkakton inflamacion në të gjithë trupin, por rreth syve është më e dukshme sepse lëkura atje është e hollë dhe e prirur për tu ënjtur. Gjithashtu, kufizimi i sheqerit ose shmangia plotësisht e tij ka shumë përfitime të tjera shëndetësore. Sheqeri artificial ose ëmbëltuesit janë gjithashtu po aq të rrezikshëm kur bëhet fjalë për shkaktimin e fryrjes.

Ashtu si domatet, specat djegës përveç solaninës, përmbajnë gjithashtu një përbërës të quajtur capsaicin i cili mund të bëjë që indet të digjen dhe të inflamohen. Dhe ky inflamacion i lehtë mund të ndodhë rreth syve tuaj.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor