Kujdesi per fytyren 17 Shkurt 2020

Truket e make up-it që mbulojnë skuqjen nga rozacea dhe lejojnë fytyrën tuaj të shkëlqejë

Kujdesi per fytyren

Sipas Arash Akhavan, një dermatolog dhe themelues i The Dermatology & Laser Group në Neë York, , thotë se shkaktarët e rosaceas përfshijnë ngrënien e ushqimeve inflamatore, të tilla si alkooli, kafeinën, dhe ushqimet pikante, dhe faktorët mjedisorë, siç janë rrezet e diellit dhe era.

"Unë gjithashtu u them pacientëve që të shmangin përbërës të caktuar në kujdesin e lëkurës dhe kozmetikës, të tilla si retinol, acide alfa hidroksi dhe acide beta hidroksi, të cilat mund të jenë shumë të ashpër për lëkurën e ndjeshme." Thotë ai.

Përdorimi i SPF: është ide e mirë për të investuar në një locion të përditshëm me mbrojtje SPF. Pasi dielli përveç se ju plak lëkurën ose thekson njollat mund t’ju acarojë dhe me tëpër fytyrën nëse vuan nga rozacea.

Disa këshilla të tjera nga dermatologët porsa i përket makutit për një lëkurë e cila vuan nga rozacea janë: Të zgjidhni një fondatinë mesatare deri në mbulim të plotë, përdorimin e një korrektori të lehtë,gjithashtu dhe makute me minerale sepse këto të fundit janë aq të sigurt sa mund t'i përdorin dhe gratë shtatzëna.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor