Pjata kryesore 15 Shkurt 2020

E shtuna kërkon një pjatë makarona plot ngjyra

Pjata kryesore

Nga: Mirela Andoni

Përbërësit:

Makarona sipas dëshirës

50 g kërpudha porçini të thata

500 g brokoli

500 g domate

1 hudhër

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja:

Vendosim kërpudhat në ujë që të hidratohen për disa orë. Në tigan kaurdisim pak hudhrën dhe shtojmë kërpudhat, domatet. Vendosim makaronat të ziejnë sipas udhëzimit në paketim për 5 min, 2 minutat e fundit shtojmë brokolin dhe pasi ziejnë i shtojmë te tigani me kërpudhat.

Shtojmë pak erëza sipas dëshirës dhe në fund i rregullojmë shijen me djathë parmigiano.

Kush dëshiron ta bëjë më të lehtë heq domatet dhe shton pana.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor