Guide per shendetin 6 Shkurt 2020

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini ujë me limon çdo ditë

Guide per shendetin

Nëse keni nevojë për ndonjë arsye bindëse që të filloni të përdorni limonin kjo është lista nga brigat side për të mirat që sjell ky frutë i vogël kur bashkohet me ujin:

Bën mrekullia për sistemin tretës:  Shpesh thuhet se një sistem tretës i mirë është themeli i shëndetit të mirë të gjithanshëm. Limonët janë një burim i rëndësishëm i fibrave të cilat janë të nevojshme për shëndetin e mirë të zorrës së trashë, kështu që një gotë ujë të ngrohtë me limon çdo mëngjes vepron si një fillim i mbarë për sistemin tuaj tretës, duke e kujtuar atë  të eliminoj mbeturinat e akumuluara nga një ditë më parë.

Ujë limoni bashkimi që ju jep energji: Shekuj para se pijet energjetike të përmbysnin tregun, uji me limon u përdor si një trajtim shumë i efektshëm. Kur ne ushtrohemi humbasim elektrolitët (mineralet  duke përfshirë natriumin, kaliumin dhe klorurin) përmes djersës - dhe ndërsa uji i pijshëm vetëm do t'ju hidratojë, duke shtuar disa feta limoni në përzierje do të shpejtojë procesin e ribalancimit të elektroliteve në trupin tuaj.

Bën mirë për sytë: Nëse keni dëgjuar që qepa ju bën mirë për shikimin tani sipas një studimi të ri limoni me ujë gjithashtu ka të njëjtin efekt për shkak të vitaminës C që gjendet në këto fruta. Kështu që pini ujë me limonë dhe këshillojani dhe fëmijëve tuaj!

Për lëkurën të butë pini ... limona!

Për shkak se limonët përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, do të vini re një ulje të njollave dhe rrudhave, dhe lëkurës më të butë, me pamje më të shëndetshme, si rezultat i përfitimeve të tij detoksifikuese.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor