Guide per shendetin 28 Janar 2020

Hani më pak dhe prapë peshorja nuk lëviz nga vendi, do të habiteni kur të merrni vesh se i kujt është faji

Guide per shendetin

Në qoftë se një nga qëllimet që i keni vënë vetes për 2020-n është të bini nga pesha, ky artikull jo vetëm që do t’ju hapë sytë, por do t’ju habisë pasi ‘’fajtori” i vështirësisë për t’u dobësuar është as më pak e as më shumë, se sistemi nervor. E thënë me fjalë më të thjeshtë, ajo që fusni në gojë kontrollohet më parë nga truri e më pas nga shqisat e shijes.

Nëse nuk keni mundësi ekonomike të ndiqni palestrën, dietat e personalizuara apo të provoni trajtimet, jo gjithnjë çudibërëse, që shkrijnë dhjamin e celulitit, zgjidhja më e thjeshtë është të reduktoni sasinë e ushqimit. Por a është kjo zgjidhja e duhur?

Sipas një studimit të “University of Cambridge”, të ngrënët më pak jo gjithmonë funksionon dhe “faji” është i gjithi i trurit të njeriut, më saktë i një mekanizmi që të neuroneve AGRP, që kontrollojnë urinë. Kur ne hamë, këta neurone janë gjithmonë aktivë dhe ju ndihmojnë të digjni kalori.

Pasi analizuan  të dhënat e 100 personave të moshës 18-70 vjeç, të gjithë mbi 100 kg, hulumtuesit britanikë vunë re se AGRP bëheshin pasivë kur ata nuk fusnin gjë në gojë. Si rrjedhojë, nuk digjnin fare ose thuajse pak kalori.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor