Shëndeti i gruas 17 Janar 2020

Menstruacione me shumë dhimbje? Këto 3 ushqime ju përkeqësojnë gjendjen dhe këto 3 të tjerë ju bëjnë të ndiheni ë mirë

Shëndeti i gruas

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual, dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë. Ata gjithashtu humbasin minerale thelbësore dhe vitamina përmes gjakderdhjes. Për të rivendosur këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periudhat e tyre. Disa produkte mund t'ju ndihmojnë të mbani një nivel të shëndetshëm të elementeve dhe mund të luftojnë ënjtjet, dhimbjet e kokës, vjelljet dhe lodhjen.

Çfarë duhet të hani:

Brokoli: Hekuri është minerali që ju humbisni më shumë gjatë gjakderdhjes menstruale. Brokoli do t'ju ndihmojë të kompensoni humbjen. Përveç hekurit, brokoli është i pasur me fibra, magnez dhe kalium.

Banania:  do t’ju ndihmojnë me çrregullimet e zorrëve dhe me probleme të tjera pasi kanë shumë magnez diareh dhe dëshirat për të ngrënë sa më shumë.

Çokollata e zezë: Nëse keni nevojë për një justifikim për të ngrënë më shumë çokollatë, këtu është një zgjidhje e shkëlqyeshme. çokollata e errët përmban shumë minerale të shëndetshme si hekuri, magnezi, dhe antioksidant . Kjo e fundit mund  të relaksojë enët e gjakut. Për të mos përmendur cilësinë magjike të çokollatës për të rritur gjendjen shpirtërore!

Çfarë nuk duhet të hani:

Qumësht: Duhet të shmangni produktet e qumështit nëse keni ngërçe të vazhdueshme dhe dhimbje barku. Qumështi përmban laktozë, një lloj specifik i sheqerit që disa njerëz kanë vështirësi në tretjen e tij. Për më tepër, laktoza mund të shkaktojë fryrje, dhimbje në stomak dhe të vjella.

Kafeinë: Studimet tregojnë se konsumi i kafeinës në kohën që jeni me perioda në të vërtetë mund të zgjasë kohën   në disa raste, madje të sjellë amenorrea, mungesën e menstruacioneve. Për më tepër, kafeina përshkallëzon sindromën premenstruale. Në rast se ju vuani nga kjo, duhet të shmangni pirjen e kafesë para dhe pas periodave tuaja.

Ushqimet djegëse: ushqimi pikant mund të rezultojë në shqetësime shtesë në stomakun tuaj. Sidoqoftë, nëse zgjidhni me mençuri, disa erëza në të vërtetë mund të jenë të dobishme për trupin tuaj gjatë kësaj kohe të ndërlikuar.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor