Femijet 16 Janar 2020

"Merreni në shtëpi, ka veç grip" mijëra prindër anglezë janë të acaruar pasi mjekët nuk dalluan kancerin tek 3 vjeçari

Femijet

Historia e Romeo Teixeira-s, vogëlushit trevjeçar që humbi jetën mbrëmjen e 30 dhjetorit në Leamington,qytet në Mbretërinë e Bashkuar, ka shkaktuar një lumë pakënaqësish në rrjete sociale si dhe nënshkrimin në kohë rekord të 185.000 firmave për denoncimin e mjekëve që ndoqën rastin e tij. Djali i vogël humbi jetën pas një beteje të vështirë me tumorin në tru, sëmundje të cilën mjekët e diagnostikuan gjashtë muaj me vonesë për shkak të neglizhencës së tyre.

Historia e vogëlushit fatkeq nis në janar të vitit 2019, ku filloi të shfaqte edhe problemet e para me përqendrimin dhe refuzonte të hante çdo lloj ushqimi. Mamaja e tij mendoi se i biri ishte prekur nga ndonjë virozë stinore, por situata u përkeqësua kur Romeo pati plot 5 kriza epileptike brenda një muaji. Pasi u shtrua në spital mjekët e diagnostikuan me grip të thjeshtë dhe Romeo u dërgua në shtëpi, akoma pa marrë veten plotësisht derisa në qershor të vitit të kaluar, mjekët dalluan masë tumorale 12 cm që rritej brenda tij.

Babai dhe nëna e djalit, i cili ishte vetëm tre vjeç, pretendojnë se shkaku kryesor i vdekjes së tij ishte diagnoza e gabuar.  Babai i tij Leandro, në një prononcim për "The Mirror" thotë: "Një ditë u ktheva nga puna në shtëpi dhe Romeo u përpoq të hidhte një hap dhe menjëherë ra. Në janar 2019, ai pati 5 kriza epilpetike në dy orë, kështu që ne menduam se diçka nuk ishte në rregull, por kurrë nuk e imagjinuam se do ta humbnim aq shpejt. Nëse do të ishte diagnostikuar më parë do të mund të shpëtonte, por fatkeqësisht kimioterapia nuk pati efekt ”.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor