Guide per shendetin 13 Janar 2020

5 shenjat paralajmëruese që ju dërgoni trupi kur trupi vuan nga mungesa e vitaminës B12, ja përse nuk duhet t'i injoroni

Guide per shendetin

Mungesa e vitaminës B12 është një nga mangësitë më të zakonshme ushqyese. Dy arsye kryesore për këtë gjendje janë praktikat që ndërmerren shpesh për të përmirësuar shëndetin: një dietë e rreptë vegjetariane dhe kirurgjia për humbje peshe. Mungesa e B12 në gjak ka një larmi të gjerë simptomash për shkak të faktit se vitamina B12 është një qendër energjetike për funksione të shumta të trupit. Në mënyrë zhgënjyese, shumë njerëz ia “lënë” këto simptoma stresit ose të qenit shumë i zënë. Ne kemi renditur 5 simptoma kryesore të mungesës së vitaminës B12. Kontrolloni ato për të parë nëse keni nevojë për më shumë vitaminë.

Gulçim/ Një nga shenjat e mundshme fiziologjike të pamjaftueshmërisë së vitaminës B12 është gulçim gjatë ushtrimit. Vitamina B12 kontribuon në prodhimin e hemoglobinës – proteina e transportit të oksigjenit në rrjedhën tuaj të gjakut. Mangësitë në vitaminë mund të zvogëlojnë rrjedhën e oksigjenit në indet tuaja duke shkaktuar anemi që çon në gulçim dhe dobësi.

Lëkurë e zbehtë ose e verdhë/
 Një tjetër tregues fizik i një niveli të ulët të vitaminës B12 është verdhëza në lëkurën tuaj ose të bardhët e syve tuaj. Prodhimi i qelizave të kuqe të gjakut varet nga vitamina B12. Prodhimi i parregullt i qelizave të kuqe të gjakut shkakton një gjendje anemike të quajtur anemi megaloblastike. Në këtë gjendje, qelizat e kuqe të gjakut janë të mëdha, të brishta dhe nuk janë në gjendje të ndahen. Ato janë shumë të mëdha për të kaluar nga palca e eshtrave dhe në qarkullimin e gjakut. Prandaj, nuk keni aq shumë qeliza të kuqe të gjakut që qarkullojnë nëpër trupit tuaj dhe lëkura juaj mund të duket me ngjyrë të zbehtë.

Gjuhë e fryrë dhe e përflakur/ Nëse jeni vegjetarian, keni disa sëmundje të sistemit të tretjes, ose konsumoni jashtë mase alkool, rrezikoni një deficit të vitaminës B12. Manifestimi oral i mungesës së B12 në gjakun tuaj është glosititi i karakterizuar nga një gjuhë mishi, e kuqe. Meqenëse trupi juaj nuk ka mjaftueshëm vitaminë B12, sinteza e ADN-së dëmtohet. Si rezultat, qelizat epiteliale të gojës fillojnë të ndahen me shpejtësi dhe shkaktojnë glossit, cheilitis këndor, ulçera të përsëritura të gojës, dhe kandiazë orale. Simptomat e glossitis mund të përkeqësohet me kohën.

Kapsllëk, humbje e oreksit, gazra/ Ka shumë arsye të ndryshme që mund të shkaktojnë probleme me tretjen si kapsllëku ose gazrat, dhe një deficit i vitaminës B12 është një prej tyre. Nëse injorohet, një mungesë e B12 mund të çojë në kapsllëk kronik, dhimbje stomaku, gazra, diarre dhe humbje të oreksit. Nivele të ulëta të vitaminës ndikojnë në funksionimin normal të traktit gastrointestinal. Për të rivendosur nivelin normal të vitaminës B12 dhe për lehtësimin nga kapsllëku, mund të merrni një shtesë të vitaminës B12.

Depresion, ndryshime në sjellje/ Është e natyrshme që mungesa e disa prej vitaminave vitale mund të çojë në depresion dhe ndryshime në sjellje, dhe B12 nuk bën përjashtim. Mungesa e vitaminës ka një ndikim të madh në prodhimin e serotoninës në trurin tuaj. Serotonina ndihmon për të nxitur gjendjen shpirtërore. Nëse keni nivele të ulëta të vitaminës B12, bisedoni me mjekun dhe përpiquni të zbuloni se cili plan i trajtimit ju përshtatet më së miri. Në shumicën e rasteve, marrja e shtojcave të B12 mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen shpirtërore./BURIMI "SUPER SHËNDETI"

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor