Kujdesi per trupin 9 Janar 2020

Vaji i ricinit “Ilaçi” ideal për kujdes maksimal ndaj puçrrave, strijave, flokëve dhe problemeve të përditshme

Kujdesi per trupin

Vaji ricinit ( vaj kastori) ka qenë një nga ilaçet e preferuara të bukurisë të Kleopatrës. Egjiptianët e adhuronin farën e tij për shkak të natyrale, një produkt bukurie dhe gjithashtu si ilaç. Nëse dëshironi të shmangni produktet kimike dhe të trajtoni disa nga problemet më të zakonshme të bukurisë, mund të përpiqeni të shtoni vaj ricini në rutinën tuaj të përditshme të bukurisë.

Puçrrat: Lëkura që është shumë e yndyrshme shkakton puçrrat. Sidoqoftë, shumica e produkteve të bukurisë në treg thajnë lëkurën tonë, e cila si rezultat prodhon më shumë vaj në mënyrë që të hidratohet vetë. Kështu që shfaqen puçrrat. Nga ana tjetër, vaji i ricinit përmban acide yndyrore që ndihmojnë në restaurimin e lagështirës natyrore të lëkurës. Mundohuni të aplikoni butësisht vajin e pluhurit në fytyrë në një lëvizje rrethore, lëreni atë gjatë natës dhe pijeni me ujë të ngrohtë në mëngjes.

Strijat: Vaji i ricinit ju ndihmon të rigjeneroni qelizat e dëmtuara të lëkurës dhe mund të përdoret për djegie, plagë dhe madje edhe shenjat e strijave. Përdoret në shumë si krem dielli sepse gjithashtu ka një vlerë SPF rreth 6.

Flokët: Ajo ushqen jashtëm flokët, rrit fleksibilitetin e flokëve dhe zvogëlon thyerjen. Por më shumë se kaq, ajo i bën rrënjët e flokëve tanë më të fortë dhe parandalon humbjen e flokëve përmes një përbërjeje të quajtur acid ricinoleik. Ky vaj gjithashtu zvogëlon simptomat e zbokthit. Masazhoni butësisht lëkurën e kokës tuaj me vaj ricini disa herë në javë, më pas lajeni me shampon tuaj të rregullt.

Ju gjithashtu mund të përdorni vaj ricini për të lehtësuar dhe shëruar buzët e plasaritura. Provoni të aplikoni një sasi të vogël në buzët tuaja. Për shkak të përbërësve të tij shumë ushqyes, si vitamina E, mineraleve dhe acideve yndyrore, do të ndihmojë që zona të shërohet shpejt dhe të rivendosë ekuilibrin e saj të lagështisë. Mund ta aplikoni drejtpërdrejt në buzë me gishtin tuaj.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor